Z globálního hlediska je koncept Průmyslu 4.0 široce přijímán jako forma digitalizace výroby. Pojem „4.0“ označuje historickou posloupnost a umísťuje tuto novou etapu jako čtvrtou transformaci ve výrobě. První průmyslovou revoluci charakterizovala mechanizace, vodní energie a parní energie. Druhou průmyslovou revoluci pak tvořila masová produkce zahrnující především elektrickou energii. Třetí průmyslová revoluce vedla k rozmachu počítačů a automatizace. Nyní jsme svědky čtvrté etapy ve výrobě – vytváření skutečně chytrých továren s kyberneticko-fyzikálními systémy a komunikací prostřednictvím internetu věcí.
Podle globální poradenské firmy McKinsey je Průmysl 4.0 charakterizován čtyřmi identifikovatelnými technologickými trendy:
Německo je obecně uznáváno jako země, ve které se zrodil koncept Průmyslu 4.0, přičemž tento název je odvozen ze strategické iniciativy, jejímž cílem je dostat zemi na pozici vedoucího státu v oblasti pokročilých výrobních systémů. Tato země se pyšní světově nejvíce konkurenceschopnými výrobními odvětvími, která jsou podporována sítí vysoce moderních výzkumných a vývojových institucí.
Německé tradičně silné strojírenství a výrobní sektory, jeho globálně významná úroveň IT schopností a jeho know-how v oblasti integrovaných systémů a technologií automatizace znamená, že má nejlepší předpoklady upevnit své místo jednoho s vůdčích vývojárů pro Průmysl 4.0.
Jestliže Německo udalo tempo ve smyslu přijímání Průmyslu 4.0 a vzniku chytrých továren, pak určitě bude muset o svou vedoucí pozici tvrdě zápasit s USA, u kterých se předpokládá, že během příštích pěti let investují více kapitálu do digitalizace výroby než jakýkoliv jiný stát nebo region. V USA je koncept Průmyslu 4.0 spíše znám pod pojmem Průmyslový internet věcí (IIoT). Díky tomuto rychlému vývoji technologií ve výrobním prostředí se mnoho amerických organizací již dnes intenzivně připravuje na masivní změny, které je čekají.
Podle zprávy Data to Action, kterou vydal časopis Harvard Business Review je tím nejobtížnějším úkonem pro organizace při jejichtransformaci na chytré továrny vnitropodniková kultura. Aby koncept Průmyslu 4.0 mohl dosáhnout svého plného potenciálu, podniky musejí vytvořit jeden nezpochybnitelný zdroj dat a umožnit všem osobám s rozhodovacími pravomocemi, aby mohly přijímat data v reálném čase. Filozofie přijímání rozhodnutí na bázi faktických dat s použitím kvantitativních výrobních údajů bude muset být proškolován na všech úrovních managementu.
I když je Čína největším světovým výrobcem, z hlediska zavádění konceptu Průmyslu 4.0 stále ještě dohání mnoho svých ekonomických rivalů v Evropě i Severní Americe. To je dáno především historickými faktory: Zatímco, například, Německo se již tradičně zaměřuje na vyspělé výrobní systémy, čínská síla vždy spočívala v globálním výrobním sektoru s nízkou hodnotou a cenou jako rozhodujícím aspektem. To vedlo k určitým nepříznivým nepoměrům: V současnosti je v zemi pouze asi 14 průmyslových robotů na 10 000 zaměstnanců v továrně, zatímco v Německu to je 282.
Nicméně časy se mění, a to rychle. Náklady na práci a ceny surovin v Číně rostou v důsledku problémů s životním prostředím a omezením zdrojů. Navíc se objevila další nízkonákladová konkurence. Postavení Číny jako „továrny světa“ je nyní ohroženo. To vedlo k tomu, že čínská vláda nyní usilovně prosazuje cestu alternativního rozvoje, v rámci které nahrazuje zastaralá výrobní zařízení a investuje do moderních technologií na bázi Průmyslového internetu věcí.
Automobilový průmysl v současnosti vysílá signály rostoucího zájmu o řízení procesů, aby mohl zvýšit kvalitu výrobního procesu při současném snižování provozních nákladů. Toto odvětví nadšeně reaguje na nástup epochy Průmyslu 4.0.
Odvětví, které tradičně stojí v čele inovativních technologií, již realizuje změny v oblastech automatizace, vzájemné výměny dat a výrobních technologií s cílem co nejvíce těžit z takto dosažených příležitostí.
Bezpečnostně kritické šroubové spoje jsou již monitorovány a analyzovány získaná data jsou využívána pro účely optimalizace procesu. Snímače zaznamenávají procesní data a v reálném čase je přenášejí do databází vyšší úrovně.
S využitím technologie internetu věcí koncept Průmyslu 4.0 nabízí dodavatelům automobilových součástí výrazné výhody při nižších nákladech. Trvale postupující digitalizace nabízí tomuto odvětví nástroj pro lepší reakci na rostoucí tržní tlaky. Mezi klíčové faktory patří omezení prostojů systémů, zlepšení produktivity prostřednictvím automatizace a optimalizace zdrojů a snížení výdajů na údržbu. Průmysl 4.0 podporuje svižné procesy, zlepšuje konkurenceschopnost a nabízí nové prodejní příležitosti.
Na úrovni závodů na výrobu komponentů zavádění konceptu Průmyslu 4.0 nabízí velké možnosti, zejména v oblasti prediktivní údržby. Trvalé zaznamenávání a analyzování procesních dat umožňuje předvídání výpadků na úrovni továrny i systémů, korekci neefektivních postupů a zlepšení produktivity.
Letecký průmysl představuje fantastické a současně mimořádně náročné odvětví, které je často synonymem vysoce kvalifikovaného personálu a nejmodernějších technologií. Avšak v případě výroby charakterizované relativně malými objemy, dlouhými cyklovými časy, velkými komponenty a vysokou mírou variability ve výrobních procesech toto odvětví nabízí specifické výzvy týkající se rozvržení inteligentního nářadí a řešení.
S tím, jak rostou objemy a lidé čím dál více cestují, všichni hlavní výrobci originálního zařízení musí zvýšit celkovou efektivitu procesů, snížit náklady související se zajištěním jakosti a vyloučit lidský faktor jako zdroj chyb. S využitím inteligentního softwaru a digitálních sítí k tomu nyní může zásadním způsobem přispět montážní nářadí. Toto nářadí nabízí mnohem větší flexibilitu a navíc může být zcela propojeno, jednak vzájemně mezi sebou a také k systémům řízení výroby a jakosti u výrobce.
Zákazníci z odvětví obecného průmyslu mají zájem o inovativní, unikátní, vysoce kvalitní a cenově efektivní produkty. Na trhu obecného průmyslu panuje velká konkurence, v rámci které jsou často nabízeny podobné produkty s kratšími životními cykly produktu, kterých je dosahováno prostřednictvím nových technických vymožeností. Takže v odvětví obecného průmyslu převládá vysoká poptávka po rychlé výrobě inovativních produktů. Tohoto cíle lze dosáhnout prostřednictvím kompletní digitalizace životního cyklu vývoje produktu. To naopak zákazníkům nabízí možnost přesné dohledatelnosti produktů, kontroly jakosti a získání cenově efektivních nových produktů. Provedení digitalizace životního cyklu produktu vyžaduje vytvoření kompletního digitálního datového modelu. Aby průmyslové společnosti dostály těmto požadavkům, spoléhají se na chytrou a adaptabilní výrobu. Velká většina produktů používá integrované systémy, snímače a ovladače, které jsou vzájemně propojeny přes síť internetu.
Bílá kniha Desoutter 4.0 si klade za cíl představit Vám vizi společnosti Desoutter a pomoci Vám urychlit transformaci Vaší společnosti prostřednictvím konceptu Průmyslu 4.0.
Desoutter 4.0 nabízí mnohem více než jen unikátní řešení, přináší Vám propojené produkty a zkušenosti. Nyní můžete zlepšit svou provozní dobu, flexibilitu a produktivitu, když si stáhnete Desoutter 4.0: Zrychlete transformaci své společnosti s pomocí Bílé Knihy.